V&V č.3 - Vegetariánství ve školní jídelně

Autor: administrator <admin(at)server.cz>, Téma: Časopis Vegetarián-Vegan, Vydáno dne: 08. 01. 2007

Vegetariánství ve školní jídelně? Dnes to není tak neobvyklé. Jednou ze škol ních jídelen, v níž nabízejí i jídla pro vegetariány, je jídelna gymnázia ve Strakonicích.

Je pozoruhodná v mnoha ohledech - vegetariánské jídlo si vymohli sami studenti, vedení školy nic nenamítalo a ve školní jídelně bylo dost odvážlivců ochotných to zkusit. Vedoucí jídelny paní Dagmar Matějková nám popisuje jak se jim podařilo zařadit vegetariánská jídla:

"Od 1. listopadu se v naší jídelně začal vařit i další chod ve formě laktovegeta-riánské stravy, zahájení předcházely téměř dva měsíce příprav. Hledala jsem dodavatele, odbornou literaturu a zákony, podle kterých se řídit. Jde sice o stravování téměř dospělých dětí, ale i tady se musím řídit výživovými normami a právě u nich je důležité, aby jídlo bylo chutné a pestré. A samozřejmě se mi také nechtělo investovat vlastní síly do něčeho, co by od začátku nemělo budoucnost.

Sama bez pomoci bych tomu musela věnovat daleko více času, ale setkala jsem se s kladným přístupem na všech stranách. Vedení školy spolupracovalo hned od prvního dne, též všichni ostatní, které jsem oslovila, mi nabídli pomocnou ruku.

Bylo ale také hodně problémů. Jsme poměrně dost velká školní jídelna a zajistit toto vše v jídelně, která je vybavená na vaření jediného chodu, není jednoduché. Musel se úplně změnit systém objednávek, vaření i výdeje jídel. Další věc je přesvědčit personál, že jde o zkvalitnění služby. Nebudu raději ani komentovat výroky konzervativnějších strávníků.

Dnes téměř po čtyřech měsících provozu se dvěma chody musím konstatovat, že vložené úsilí se zúročilo. Jsou pokrmy, na které je přihlášeno málo strávníků a jsou jídla, na něž je i 40 % objednávek. Zrovna v těchto dnech máme takový kontrast, včera bylo 300 přihlášených na vegetariánský chod a dnes máme jen 24 porcí. Záleží samozřejmě na druhu jídla a také na skladbě našeho jídelníčku.

I kuchařky se naučily používat suroviny skutečně vhodné pro laktovegetariány Pokud jsou v pokrmu vejce, je to uvedeno na jídelním lístku, a jinak používáme vaječné náhrady. K dochucení používáme prostředky, které neobsahují živočišné složky atd.

A závěr? Po vyřešení počátečních problémů je vše víc než dobré. Setkáváme se s kladným hodnocením. Laktovegetariánská strava je nad očekávání žádaná a my všichni, kdo se na tom podílíme, máme radost. Nakonec bych chtěla poděkovat všem, kteří mi pomohli a usnadnili rozhodnutí do tohoto projektu vstoupit."


Jsme rádi, že jsme mohli i my této školní jídelně také trochu pomoci s realizací tohoto nápadu. Není ve vaší školní jídelně nebo menze na výběr vegetariánské jídlo? Zkuste to změnit, i školní jídelny mohou vařit pro vegetariány. V ČR už je hodně škol, které tak vaří. Potřebujete poradit jak na to? Ozvěte se.