Veganství jako pokračování vegetariánství

Časopis Vegetarián-Vegan
Být veganem je krásný ideál. Ideál o čistotě, soucitu a nenásilí vůči živým tvorům.

Jako každý ideál, přináší s sebou i to, co na ideálu na první pohled není vidět -odpovědnost, závazek vůči svému zdraví a překážky v běžném životě. Veganství tak zatím znamená životní styl pro opravdu rozhodnuté jedince, ochotné pro dobro zvířat a také pro své maximální zdraví podstoupit těžkosti v běžném životě. Česká společnost není zatím tak vyvinutá a otevřená jako ta v západních zemích, kde je nejen dostatek veganských potravin a v restauracích nabízejí leckde i veganské menu, ale především jde o společenskou akceptovatelnost, která se u nás jen pozvolna zlepšuje. Abych však byl optimista, musím uznat, že během uplynulých deseti let se atmosféra v naší společnosti opravdu výrazně změnila a vše se vyvíjí kupředu. Před 10-12 lety se na mne v restauraci dívali nechápavě, pokud jsem chtěl něco jen vegetariánského, dnes už spousta lidí ví i o veganství. Ovšem více než procházka kvetoucím sadem, je stále veganství spíše dobrodužství pro sebevědomé a neústupné povahy, které jsou kvůli životům zvířat a zářícímu zdraví ochotny absolvovat různé menší či větší těžkosti ve svém životě. Myslím, že životy zvířat za to stojí.

Když jsem někdy na střední škole poprvé slyšel o veganství, nechápal jsem to a přišlo mi to extrémní. Nedovedl jsem pochopit, proč by se neměly používat tak skvělé věci, jako jsou mléko a vejce, které naše kravičky a slepičky přece rády produkují jen a jen pro nás. Časem jsem zjistil, že je veganství jen důsledné vegetariánství a je jeho logickým vyústěním.

Proč? Pokud se již jednou vydáte na cestu vegetariánství, většinou to nebývá jen ze zdravotních důvodů. I když hledisko zdraví je také důležité, potkal jsem jen málo lidí, kteří by se stali vegetariány jen kvůli vlastnímu zdraví.

Většinou rozhoduje etické hledisko, náš soucit se zvířaty a snaha snížit jejich utrpení, které zažívají kvůli produkci masa. Bohužel, zvířata netrpí jen kvůli produkci masa, ale také mléka, vajec a samozřejmě různých tzv. vedlejších produktů jako jsou kožešiny, kůže, sádlo, želatina apod. Míra lidského zneužívání zvířat je opravdu obrovská a za ty tisíce let, kdy člověk používá zvířata tak, jak se mu zlíbí, jsou živočišné produkty obsaženy i v takových výrobcích a činnostech, kde byste to vůbec nečekali.

Veganství je jakási podkategorie vegetariánství, nazývaná také ortodoxní nebo striktní vegetariánství. Přijmeme-li tuto terminologii, pak jestliže veganství znamená ortodoxní, jakékoliv jiné formy vegetariánství jsou nedůsledné. Vegetariáni si často omlouvají například kožené boty s tím, že to je "jen vedlejší produkt" a zvíře se kvůli tomu nezabilo. Omyl - když se zvíře zabíjí, nic není vedlejší produkt! Člověk je totiž tak šikovná stvůra, že ze zvířat dokáže zužitkovat každičkou část -"udělá" z nich nejen kotlety, párky a salámy, ale také želatinové bonbony leštěnky na auta, potahy na volanty, kožené bundy, boty, bujóny a chuťové přísady. Nic se nevyhodí - masový odpad poslouží jako krmivo pro jiná člověkem chovaná zvířata a to, co nemá jiné využití, skončí jako hnojivo. Častý argument vegetariánů, že kvůli mléku se nezabíjí, je bohužel mylný. Kvůli mléku zvířata trpí při jeho produkci a jakmile skončí jejich dobrá dojivost, putují na jatka. Neskončí tam jako "masné" krávy, ale jako vysloužilé "mléčné" krávy. Kdyby jen Milka věděla, co jí čeká, až přestane dojit...

Akceptujete-li veganství, přijímáte fakt, že člověk zvířata nemusí vůbec využívat. Jde to i bez nich a zvířata by si mohla žít své vlastní životy lépe, než jak jim to určil člověk. Rostlinná strava je neskutečně pestrá a při dobrém rozmyslu i velmi zdravá. Ne nadarmo průzkumy ukazují, že veganská populace se dožívá průměrně o několik let delšího života než běžní strávníci. Nejenže tak prodloužíte svůj vlastní život a zkvalitníte jeho hlubší rozměr, ale také zachráníte životy mnoha tisíců zvířat, která by byla zabita kvůli masu nebo kvůli mléku a vejcím. Veganství není jednoduché, ale každý krok dopředu je důležitý. Zvířecí produkty jsou v lidské společnosti používány v neuvěřitelně širokém rozsahu, takže vyvarovat se všeho, co má nějaké spojení se zvířecím utrpením, je téměř nemožné. Je však na každém z nás, neskončit u vegetariánství, ale udělat další krok na cestě k zastavení zneužívání zvířat a jejich zabíjení, na cestě soucitu a etiky. Nezáleží, zda ten krok bude delší či kratší, jde o to jej udělat.

Prosím, udělejte jej...


Proč jsem vegan

Má veganská cesta začala zhruba před deseti lety, kdy jsem poznal, že vegetariánství neřeší vše a často dokonce zakrývá skutečné řešení problémů, kdy jen díky produkci mléka jsou zvířata zabíjena a je z nich pak i maso. To mě vedlo k odmítnutí mléčných produktů i vajec. Postupně jsem také přestal nosit kožené boty a jíst med. Nyní již několik let žiji v domácnosti, která je 100% veganská a tak mohu svůj život v tomto ohledu označit za spokojený. Ještě bych takový spokojený život přál i těm chudákům slepicím a kravám, které při cestách krajinou jen tuším zavřené v drůbežárnách a kravínech a které pak někdy vídám zavřené v nákladních autech, jak putují se smutnýma očima na jatka. Život na této planetě může být i radostný a šťastný, ale nebuďme sobci a dopřejme jej také jiným živým bytostem, než jsme my. Bytostem, které neumí mluvit, ale kdyby uměly, tak vám za rozhodnutí pro veganství poděkují.

Rosťa Siksta

[Akt. známka: 0,03 / Počet hlasů: 29] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 01. 2007 | 24809 přečtení | Počet komentářů: 1999 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS