K józe patří vegetariánství

Časopis Vegetarián-Vegan
Protože cvičení nemusí být jen snaha o nejvyšší výkon, největší svaly nebo o vítězství v závodě, nesmíme opomenout ani jiné pohybové aktivity patřící ke zdravému životnímu stylu.

Jógini doporučují pro harmonický tělesný a duchovní rozvoj člověka laktovegetarián-skou stravu, jejímž základem jsou obiloviny zelenina, ovoce, luštěniny, různá semena a koření. Důležité je, aby strava byla čerstvá.
Jedním ze základních principů jógy je ahim-sa. Ahimsa znamená nenásilí, nezabíjení. Princip ahimsy je hluboce zakořeněn v hin-duismu i jógové filozofii. Nezabíjení a nejedení masa zvířat bylo zdůrazňováno i ve starých duchovních spisech, např. Bhagavadgítě. Zvířata cítí strach i bolest stejně jako lidé. Tak jako lidé i zvířata chtějí být šťastná. I ona se bojí smrti, tak jako člověk. S vědomím jednoty všech tvorů odmítá jóga zabíjení a konzumaci zvířat.
Jeden z nejdůležitějších zákonů, platících pro lidi, vyjadřují jogíni jednou větou - AHIMSA PARAMO DHARMA - neubližování je nejvyšším principem. Není většího hříchu než zabíjet a zraňovat. Nemají-li lidé soucit s bolestí, kterou zvíře prožívá na porážce a zavírají-li oči před jeho utrpením, pak se nelze divit, že lidstvo musí trpět strašlivými válkami, ničením životního prostředí, katastrofami a nemocemi.
Proto je vegetariánství nezbytnou podmínkou člověka na cestě jógy.

MUDr Zbyněk Luňáček je praktický lékař a propagátor vegetariánství a jeden ze zakladatelů České vegetariánské společnosti.

[Akt. známka: 0,13 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 01. 2007 | 27989 přečtení | Počet komentářů: 1358 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS