Jak přinutit krávy neříhat…

Novinky EVU
Následující článek by mohl mnohému připadat úsměvný, ale je míněn naprosto vážně…

Výzvy k přechodu na vegetariánství kvůli zabránění změnám klimatu nechtějí mnozí lidé slyšet. Vědci se proto nyní zabývají otázkou, jak snížit množství metanu produkovaného dobytkem.

Množství metanu, které produkují krávy i ovce „oběma konci“, natolik působí starosti britské vládě, že pověřila vědce, aby našli způsob, jak tyto emise snížit. Problém je opravdu vážný – dobytek vytváří celou jednu čtvrtinu celkového objemu emisí metanu, které jsou ročně produkovány v Británii. Metan je přitom 20x silnější skleníkový plyn než CO2.

Každá z 10 milionů britských krav vyprodukuje denně průměrně 100 až 200 litrů metanu. Je to ekvivalent 4 kg CO2, pro srovnání – terénní automobil Land Rover Freelander vyprodukuje při ujetí průměrné denní vzdálenosti 33 mil (cca 52 km) zhruba 3,4 kg CO2.

Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO) předpokládá, že do r. 2030 vzrostou emise metanu způsobeného dobytkem o dalších 60%, takže problém začíná být naléhavý.

Vědci již ověřili, že největší množství metanu vzniká u zvířat při trávení v žaludku, nikoliv při rozkladu potravy ve střevech. Metan se tedy nejvíce uvolňuje říháním, nikoliv „druhým koncem“, proto se vědci zabývají otázkou jak změnit stravu zvířat, aby jim nezpůsobovala tak velké nadýmání.

Studie provedená na Novém Zealandu naznačuje, že emise by mohly být sníženy až o 50%. Vědci proto nyní chovají zvířata v plastových tunelech a měří množství emisí v závislosti na různých typech stravy. Slibné jsou prý výsledky s konzumací mladého žita, které obsahuje vysoké množství cukrů - díky čemuž probíhá trávení lépe. Bohužel vědci uvažují i tom, jak dále zvýšit produkci mléka, aby pro vyprodukování stejného množství stačilo méně zvířat.

Zdroj: http://www.timesonline.co.uk/

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 07. 2007 | 24004 přečtení | Počet komentářů: 938 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS