Británie: ilegálně dovážené maso vyvolává obavy

Novinky EVU
Množství masa dováženého ilegálně do Británie je zřejmě mnohem větší, než se v minulosti odhadovalo. Je to veliké zdravotní riziko.

Podle údajů britského Úřadu pro záležitosti životního prostředí, potravin z venkova (Defra) bylo v loňském roce na hranicích zabaveno celníky 104 tun masa, zatímco v r. 2001 to bylo pouze 18,6 tun. Vládní Veterinární agentura odhaduje, že každoročně je do Británie propašováno průměrně 12 000 tun masa – přivážejí ho cestující ze zahraničí, je posíláno poštou nebo je ukryto v kontejnerech s jiným zbožím.

Defra se rozhodla uvolnit na řešení tohoto problému větší prostředky, protože se obává, že by mohlo snadno dojít ke kontaminaci potravního řetězce. Předpokládá se, že epidemie slintavky a kulhavky v r. 2001, která stála daňové poplatníky 8 miliard liber, byla způsobena právě kontaminovaným masem, které bylo obsaženo v dováženém krmivu pro prasata. Na letišti Heathrow jsou nyní zřízeny 4 týmy celníků, které se zaměřují na hledání ilegálně dováženého masa.

Do Británie se maso pašuje v mnoha podobách – většina ho pochází z východní Evropy a z Číny. Raritou jsou např. v ohni pečené zdechliny ovcí nebo koz, které jsou vyhlášenou specialitou v západní Africe a nebo maso divokých zvířat – zeber, mravenečníků nebo opic, které jsou zase vysoce ceněny mezi Afro-Karibskou komunitou.

Podle celníků bývá maso ukrýváno v polštářích nebo pod oblečením, oblíbeným způsobem je napěchovat maso do dlouhých bambusových tyčí, které se na obou koncích zamažou hlínou. Obavy z ilegálně dováženého masa zvyšuje v Británii i rozhodnutí EU zmírnit zákaz přidávání živočišných zbytků do krmiv pro zvířata. Nedávno byl také odhalen případ rozsáhlého ilegálního dovozu drůbežího masa z Egypta, kde byla vloni odhalena ptačí chřipka. Podle zástupců místních úřadů pro otázky životního prostředí prý šlo o gang, který prodával toto maso po celé zemi – „stačí, když máte 400 liber abyste si mohl koupit dodávku.“


Jak je vidět, v touze po zisku se mnoho lidí neohlíží na žádná rizika. Proto – chceme-li se těmto problémům vyhnout, je vegetariánství opravdu vrcholně racionální volbou.

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 06. 2007 | 15091 přečtení | Počet komentářů: 1255 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS