Ekologie výživy

Časopis Vegetarián-Vegan
Vegetariáni mají mnoho důvodů proč nejíst maso zvířat.

Kromě náboženských důvodů jsou zde důvody zdravotní, ekologické, etické a filosofické. Zkoumáme-li ekologické škody způsobené živočišnou výrobou musíme brát v úvahu mnoho aspektů.

Nároky na zemědělskou plochu jsou v průměru desetkrát vyšší než na rostlinnou produkci. Zhruba 40% světové produkce obilovin je určeno jako krmivo pro zvířata. Pouhá polovina těchto obilovin by stačila k nasycení všech hladových obyvatel této planety. Živočišný hnůj produkovaný v obrovském množství současným zemědělstvím způsobuje vysoké hladiny potenciálně rakovinotvorných dusičnanů v pitné vodě a zelenině. Živočišná výroba vyžaduje značné energetické a vodní zdroje a vede k odlesňování, nadměrnému spásání a rybolovu poškozujícím stavy ryb.

Jedním z řešení problémů způsobených průmyslovou živočišnou výrobou je vegetariánský životní styl. Pozitivní ekologický vliv dosažený vegetariánstvím lze zvýšit odmítáním zpracovaných a balených potravin a zvolením sezóně dostupných a v místě spotřeby produkovaných biopotravin.

Nutrition ecology: the contribution of vegetarian diets, American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 78, No. 3, 657S-659S, September 2003

Prof. Claus Leitzmann,
Katedra výživy, Universita Giessen, Německo
autor mnoha knih a publikací o výživě, vegetariánství a nutriční ekologii.

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 02. 11. 2005 | 13238 přečtení | Počet komentářů: 726 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS