Fauja Singh

Časopis Vegetarián-Vegan
93letý maratonec je vegetariánem !
"Prvních dvacet mil je snadných, horší je ten zbytek," říká třiadevadesátiletý maratonský běžec.

Fauja Singh Fauja Singh je britský občan původem z Pandžábu. Před deseti lety se rozhodl, že nebude běžným důchodcem jako ostatní.
"Většina lidí tady jen jí a kouká na televizi, nehýbe se a všude jezdí autem. A z toho jsou nemocní. To by nebylo nic pro mne!" říká.

Vzpomněl si na své sportovní úspěchy v Indii, když byl mladý - svou běžeckou kariéru tam ukončil, když mu bylo třicet - a začal opět s běháním. V 89 letech uběhl první maraton za 6 hodin 54 minut, čímž o hodinu překonal tehdejší světový rekord pro kategorii nad devadesát let.

Nepřipadá mu maraton náročný v jeho věku? "Ne, prvních dvacet mil je snadných (pozn. 20 mil je zhruba 30 km), horší je ten zbytek. Při běhání hovořím k Bohu." Odborníci na sportovní medicínu tvrdí, že Fauja může běhat tak dlouho, jak chce, neboť jeho kardiovaskulární systém je zcela v pořádku. Upozoròují ale, že nikdo, bez ohledu na věk, by neměl běhat tak dlouhé tratě bez přípravy.

Zatímco mladší závodníci se snaší překonat své osobní rekordy, Fauja Singh už mnohokrát zdolal světový rekord. A stále se zlepšuje, na jedné z reklam proto například stojí, že keňští maratonci by si měli dávat velký pozor, až bude Singhovi 100.

Běhal na velkých závodech v Londýně, Skotsku, Torontu i New Yorku a získal tisíce liber na různé dobročinné účely. Ve svých 93 letech předběhne stovky jiných běžců, včetně třicátníků. Nelze přehlédnout nejen jeho výkony, ale ani jeho dlouhý vlající plnovous a turban patřící k sikhskému náboženství. Někteří diváci na něj proto pokřikovali: "Ahoj, Usámo!"
"Ale mnohem více bylo těch, co mi fandili a tleskali! To mi dodávalo energii," říká stále se usmívající Fauja Singh.

Fauja Singh Mnoho lidí je překvapeno tím, že je vegetarián. Vegetariánství se také snaží propagovat. Podpořil například kampaň organizace People For the Ethical Treatment of Animals (PETA, Lidé za etické zacházení se zvířaty), na jejichž plakátech ukazuje lidem prospěšnost vegetariánské stravy.Jaké to je být nejstarším běžcem na Londýnském maratonu?
Singh: Byl jsem velmi šťastný. A vůbec jsem nebyl unaven.

Četl jsem, že součástí vaší víry je zajištění ochrany slabých. Je to důvod, proč jste se rozhodl svým běháním podpořit dobročinné organizace?
Singh: Ano, někdo mi poradil, abych svým běháním získával peníze na předčasně narozené děti. Velmi se mi líbí to, že nejstarší běžec pomáhá těm nejmladším.

Myslíte si, že to, že jste vegetarián přispělo k vašemu zdraví a k vaší kondici?
Singh: Nikdy bych nebyl schopen běhat jako teď, kdybych jedl maso. Věřím, že jsem na tom nyní mnohem lépe, protože nejím maso.

Můžete nám prozradit, co jíte?
Singh: Ráno mám rád toast a šálek čaje. Večer si dám čočkové, nebo zázvorové curry. Jen prostá jídla. To je myslím také důvod mého zdraví.

Jste dobrý kuchař?
Singh: (smích) Ne, nikdy jsem nevařil!

Kdo vám tedy vaří?
Singh: Žena mého syna. (smích) Vaření není nic pro mne.

Na fotografiích se stále usmíváte, jak si udržujete takovou pozitivní náladu?
Singh: Vždy jsem se snažil být nezávislý a dělat si, co se mi líbí. Usiluji o to být šťasten.


[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 20. 10. 2005 | 12954 přečtení | Počet komentářů: 892 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS