Jejich jest království

Časopis Vegetarián-Vegan
Kniha, kterou byste neměli přehlédnout.
Jejich jest království je kniha, jakých u nás vychází velmi málo. Podmínky hospodářských zvířat nejsou častým tématem v médiích ani lákadlem nakladatelů. Bohužel. Protože i u nás se krutá realita velkochovů bezprostředně dotýká milionů zvířat odsouzených k smrti pro naše jídlo, oblečení a další produkty denního života.

kniha Jejich jest království Vlastně to jsou hned knihy tři v jedné. Obsahuje totiž části knih tří autorů Matthew Scullyho - Dominion, Bez jediné slzy Marka Bernsteina a od Jeffrey Massona Vepř, který zpíval na měsíc. Tři díla amerických autorů, která v několika uplynulých letech přiměla statisíce lidí více přemýšlet o chování ke zvířatům. Autoři mnoho let upozorňují na osud hospodářských zvířat a patří mezi přední odborníky, Matthew Scully pracoval i v Bílém domě, Mark Bernstein je profesorem filosofie a Jeffrey Masson znáte možná i knih které vyšly u nás (Když sloni pláčou, Psi v lásce nikdy nelžou apod.)

Tento mimořádný vydavatelský počin nakladatelství Práh je třeba ocenit. Samotné by zde knihy asi nevyšly, ale spojit nejzásadnější části do jednoho svazku byl skvělý nápad. A kdo to celé inicioval? Opět nikdo jiný než Dr. Jan Čejka. Pan Čejka žije již mnoho desetiletí ve Spojených státech a věnuje se ochraně zvířat (je m.j. členem Humane Society of the United States) a podpořil vydání této knihy. Podpořil také české vydání dalších zásadních knih o ochraně zvířat které jistě nechybí ve vaší knihovně – Osvobození zvířat od Petera Singera a Věčnou Treblinku Charlese Pattersona.

Jan Čejka knihu osobně představil 15. září na slavnostním setkání ve Studiu Pamet v Praze 1. Česká vegetariánská společnost zde byla také zastoupena a návštěvníci dostali naše materiály a s Janem Čejkou jsme si velmi dobře popovídal a představili mu činnost České vegetariánské společnosti.

Matthew Scully v první části knihy odhaluje moderní velkochovy jako nejen ničící životy a zdraví zvířat, ale i jako deformující a ničící vlastní zaměstnance. Ti jsou zde stejně jako zvířata snadno nahraditelným kusem sloužícím jen k maximalizaci zisku. Ukazuje i dopady velkochovů na životní prostředí a tradiční farmáře. Z bezcitnosti, s jakou se se zvířaty zachází skutečně mrazí.

Kapitoly z knihy Bez jediné slzy od Marka Bernsteina popisují osudy prasat, krav a slepic v chovech a na jatkách.

Jeffrey Moussaieff Massonovi byl vyčleněn závěr knihy, což byl další dobrý nápad vydavatele. Masson v knize Vepř, který zpíval na měsíc podává krásný obraz chování prasat v přirozeném prostředí i v záchranných útulcích. Málo kde si přečtete o prasatech jak jsou hravá, inteligentní, udržují sociální vazby apod. Rozhodně to stojí za přečtení.

Masson také předkládá jednoznačné závěry jak pomoci změnit podmínky zvířat: přestat být článkem v řetězu velkochovů a jatek, stát se vegetariánem a veganem.

Kniha Jejich jest království otvírá oči a je majákem v moři lhostejnosti. Přečtěte si ji, věnujte ji přátelům, dejte o ni vědět známým, i tak můžete trochu pomoci měnit smutné osudy zvířat. Následky jejich utrpení máme každý den na talířích. Nemusíme.

Jejich jest království, Matthew Scully, Mark H. Bernstein, Jeffrey M. Masson, Jan Čejka, nakladatelství Práh, 2005.

[Akt. známka: 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 01. 11. 2005 | 15394 přečtení | Počet komentářů: 2243 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS