Předsudky proti vegetariánské stravě -Tisková zpráva Evropské vegetariánské unie

Novinky EVU
24. března 2004
Není novinkou, že vznikají pokusy k diskreditaci vegetariánského způsobu života. Poslední případ je zvláště pozoruhodnou kombinací neopodstatněných vědeckých výroků, extrémních životních podmínek sledovaných dětí a jasného finančního vlivu masného průmyslu.

V přednášce na American Association for the Advancement of Science ve Washingtonu přednesla profesorka Lindsay Allenová z University of California vážná obvinění: „ Živočišné zdroje potravy mají některé nutrienty, které se nenacházejí nikde jinde. Hovoříme -li o stravě malých dětí a těhotných a kojících žen řekla bych dokonce, že je neetické odpírat jim tyto potraviny v těchto životních obdobích.“

Neetické?

Evropská vegetariánská unie, zastřešující organizace evropských vegetariánských organizací k tomu chce jasně uvést :

1. Přednáška profesorky Allenová byla založena na studii (1) 544 dětí v Keni, které jedly velmi nevyváženou stravu, mnoho z nich trpělo řadou zdravotních problémů, včetně amébiázy, která je zdrojem krevních ztrát trávicím traktem, vedoucích k deficitu vitaminu B 12 a železa. Je dobře známo, že deficit vitaminu B 12 může zhoršit kognitivní vývoj dítěte a není tedy překvapením, že dodatečně dodaný vitamin B 12 měl pozitivní vliv na zdraví.

Nicméně, přestože děti trpěly značnou deficiencí mikronutientů, jedinou odezvou na dodání mléka a masa do stravy byla pouze zvýšená hodnota vitaminu B 12. (2)

Musí být ovšem zdůrazněno, že ze tří prováděných testů (Ravenův progresivní test, matricový test a verbální a aritmetický test) jen jeden ukázal lepší vývoj skupiny konzumující maso. Při verbálním a aritmetickém testu byly nejlepší výsledky ve skupině bez přidaného masa a mléka a s přidaným olejem. Ve všech těchto testech měla nejhorší výsledky skupina, které bylo dáváno mléko, v Ravenově testu dokonce horší než kontrolní skupina bez jakékoli suplementace. Pokud by tyto podvyživené děti dostávaly správně sestavenou vegetariánskou stravu, jejich zdraví by se zlepšilo ještě více.

2. V některých novinách bylo tvrzeno, že ze studií na vegetariánech ve Spojených státech a v Evropě (v Holandsku) vyplývá, že chybějící maso a mléčné výrobky ve stravě dětí mohou trvale poškodit vývoj dítěte.

Tyto zprávy jsou v rozporu s živoucími důkazy:
 • Indové jsou vegetariány stovky, možná tisíce let. Není zde jediný důkaz, že tento způsob života je nějak poškodil, naopak.
 • Děti v mnoha evropských rodinách jsou vegetariány ve čtvrté, páté generaci a jsou chytré a zdravé.
 • Dlouhodobí vegetariáni jsou zděšeni výrokem profesorky Allenové. Sir Paul McCartney, sám otec čtyř zdravých a úspěšných vegetariánů, odmítá její výroky jako nesmysl.

 • Ve svém stanovisku k vegetariánské stravě uvedly organizace Americká dietetická asociace a Kanadští dietologové, největší organizace odborníků na výživu a potraviny s více než 70 000 členy, že správně plánovaná vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a poskytuje zdravotní výhody v prevenci a léčbě určitých chorob. Správně plánovaná veganská strava, a jiné typy vegetariánské stravy, jsou vhodné pro všechna období života, včetně těhotenství, kojení, dětský věk i dospívání. Vegetariánská strava poskytuje mnoho nutričních výhod. (3)

  3. I podle nezávislých pozorování výzkumu profesorky Allenové vyvstávají mnohé pochyby o její nestrannosti: byl prezentován na konferenci "Animal Source Foods and Nutrition in Developing Countries" (Živočišné zdroje potravin a výživa v rozvojových zemích) ve Washingtonu D.C. 24. –26. června 2002 a výzkum byl sponzorován Global Livestock-CRSP (Globální program pro podporu výzkumu chovu dobytka). Publikace byla podpořena Food and Agriculture Organization (Potravinová a zemědělská organizace – OSN), Land O´Lakes INC (Land O´ Lakes INC - Výrobce živočišných potravin), Heifer International (Mezinárodní společnost pro jalovice) , Pond Dynamics and Agricultural – CRSP Program na podporu velkochovů ryb). National Cattleman´s Beef Association (Národní společnost pro dobytek a hovězí maso) částečně podpořila tento projekt.

  Závěr: Evropská vegetariánská unie chce zdůraznit, že vegetariánská strava musí být vyvážená, jako každá jiná. Samozřejmě obsáhlé studie prováděné po dlouhou dobu a na tisících účastníků prokázaly vždy, že vegetariánský způsob života je velmi zdravý.

  Odkazy:
  (1) http://www.nutrition.org/cgi/content/full/133/11/3941S
  (2) http://www.nutrition.org/cgi/content/full/133/11/3972S
  (3) http://www.eatright.org/Public/NutritionInformation/92_17084.cfm

  Renato Pichler
  Úřadující prezident
  European Vegetarian Union (EVU)
  www.european-vegetarian.org


  Contact: EVU Secretariat
  Phone: +32 65 362584, e-mail: evu@ivu.org

  Tiskové zprávy:
  http://www.european-vegetarian.org/lang/en/news/news.php?id=2120

  Stanoviska:
  -Vegan Society UK -

  -VegSource -

  -VVF -

  [Akt. známka: 4,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
  | Autor: administrator | Vydáno dne 26. 02. 2005 | 13588 přečtení | Počet komentářů: 696 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Reklama

  VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
  Nesmyslné antikampaně
  Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

  I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

  Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
  Naši sponzoři
  Doporučujeme !
  Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
  Nepřehlédněte
  Nabízíme

  Důvody proč
  být vegetariány
  Pravda o mase

  filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
  Reklama
  Nejčtenější články

  Neexistuji vhodna data!

  Tento web je vytvořen v phpRS