Sedm nedostaků v masité stravě

Zdravotní otázky
Jsou ve veganské stravě opravdu tři nedostatkové živiny?
Pak je v masité stravě nedostatkových živin sedm.

Přečetli jsme pro Vás:
MUDr. Michael Greger, známý odborník na výživu a publicista, autor několika knih, napsal v roce 2003 pěkný článek, ve kterém na základě provedené studie srovnává veganskou a konvenční masitou stravu.

V nedávné době byly publikovány nové údaje o nutričním složení veganské stravy (1). Výsledky byly zjištěny pečlivým zaznamenáváním složení stravy 98 veganů po dobu jednoho týdne. Bylo zjištěno, že sledovaná skupina měla nedostatečný příjem vápníku, jódu a vitamínu B12. Jestliže se však podle stejné metodiky prozkoumá běžná americká strava, zjistí se, že je v ní sedm nedostatkových živin. Běžná masitá strava průměrného Američana je totiž nedostatková nejenom obsahem výše zmíněného jódu a vápníku, ale také v ní chybí vitamín C, vitamín E, vláknina, kyselina listová a hořčík (2).

V průměrné americké stravě bylo podle této studie více než dvojnásobek nutričních nedostatků než ve stravě veganské a vegani měli z 19 sledovaných živin vyšší příjem 16 živin než masojedi a to včetně vápníku. Vegani konzumovali i více než dostateč-né množství bílkovin. Dále přijímali trojnásobek vitamínu C, trojnásobek vitamínu E a trojnásobek vlákniny ve srovnání s masitou stravu. Příjem kyseliny listové, hořčíku, mědi a manganu byl ve veganské stravě dvojnásobný než ve stravě masojedů.

A také není žádným překvapením, že vegani měli dvojnásobný konzum ovoce a zeleniny než masojedi. Příjem nasycených tuků ve veganské skupině byl poloviční než ve skupině masojedů a tím vegani splnili doporučení Světové zdravotnické organizace pro příjem tuků a udržení hmotnosti (3). Asi 2/3 Američanů trpí nadváhou (4). Pro srovnání, pouze 11% veganů má nadváhu. Téměř jedna třetina Američanů je obézních (4). Ve sledované skupině nebyl nikdo z 98 veganů obézní. A když se Vás zeptá nějaký masojedlík: „Kde získáváš vitamín B12?“ (V České republice typický dotaz: „Jak získáš dostatek bílkovin?“ – poznámka překladatele), tak se ho můžete na oplátku zeptat: „A odkud ty získáš dostatek vitamínu C, vitamínu E, vlákniny, kyseliny listové a hořčíku?“ A pak se ještě můžete zeptat, jak to řeší s nadměrným příjmem sodíku, nasycených tuků, všech tuků a cholesterolu (a to už nehovoříte o hmotnosti) (5).


Odkazy
[1] Results from the German Vegan Study. European Journal of Clinical Nutrition 57(August 2003):947.
[2] USDA. Food and Nutrient Intakes by Individuals in the United States, by Region, 1994 - 96.
[3] World Health Organization Technical Report Series 916. Diet, Nutrition and the Prevention of Chronic Diseases. 2003.
[4] Centers for Disease Control.
[5] Vitamin B12: Are You Getting It?

Odkaz na článek http://www.drgreger.org/september2003.html Z webu MUDr. Michaela Gregera www.drgreger.org přeložil MUDr. Zbyněk Luňáček

[Akt. známka: 0,04 / Počet hlasů: 26] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 01. 2007 | 26823 přečtení | Počet komentářů: 2110 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS