Veganství na cestách

Časopis Vegetarián-Vegan
Češi prosluli v zahraničí coby „paštikáři“...

V dnešní době se to prý již tak neprojevuje, ikdyž český člověk má do kapsy stále poměrně hluboko. Já si tak však připadnu téměř vždy, když vyrážíme na vícedenní pobyt do zahraničí autem, jehož kufr je zaplněn různými veganskými konzervami, potravinami i dobrotami, které bych v místě určení jen marně sháněl. Dokonce i při výletech po českých a moravských krajích je veganský batoh většinou větší než ostatních, a to proto, že až na smažené hranolky s kečupem se vegan téměř nikde nenají. Výjimky potvrzují pravidlo, ovšem nejčastější nabídka při výletech doma je stále jako za dob hluboké normalizace: párky, utopence, v lepším případě smažený sýr. Čtyřicetiletá „zkratka ve tvaru U“ za Evropou se těžko dohání, takže v běžných obchodech lze stěží sehnat něco bio, natož veganské potraviny.

A jak je to s dostupností veganských pokrmů v cizině? Inu, různé. Záleží samozřejmě také na způsobu stravování a místě pobytu, protože pokud si chcete dát očistnou ovocnou kúru a vyrážíte na konci léta do Řecka či Itálie, není problém se zásobit levnými plody. Odlišná situace však bude při týdenním přechodu rumunských hor, kde můžete leda tak přikusovat bylinky k trošku starého chleba, ale i v takovém Chorvatsku, které je pro Čechy téměř druhým domovem, je velmi těžké koupit něco veganského. Samozřejmě v každé zemi je možné vybrat něco veganského, je však dobré mít zálohu z domova. V Řecku je například sice možné kupovat spoustu ovoce a zeleniny, desítky druhů oliv a desítky druhů sladkých halev, ale je již téměř nemožné narazit na prodejnu zdravé výživy a koupit si polévku, pomazánku nebo sladkost, která by byla vhodná i pro vegany.

Co se týče veganských potravin, téměř v klidu můžete být v zemích více rozvinutých, zpravidla na západ od nás. Ze zkušenosti vím, že i v drobných městech posetých po Rakousku, Německu, Nizozemí nebo Británii není problém ve zdravých výživách koupit nějaké chlazené výrobky vhodné pro vegany, čokolády, sladkosti. Ve větších městech se pak dají často zakoupit i sojové zmrzliny a veganské sýry. Aniž bych chtěl dělat reklamu, v Rakousku například Billa vede v chladících boxech tři druhy veganských pomazánek, dále sojové nápoje a nějaké další potraviny. Větší výběr se dá hledat v nepočetných bio supermarketech, které jsou hlavně ve velkých městech německy mluvících oblastí. V malých prodejnách biopotravin nebo reformhausech je sice výrobků dost, ovšem z větší části obsahují vejce či mléko a jen malá část je vhodná i pro nás, kteří jsme se rozhodli nejíst živočišné produkty kvůli zvířatům, zdraví a/nebo životnímu prostředí.

Co však dělat, když je civilizace daleko? Nezbývá, než si přibalit nějaké ty potraviny s sebou. Osvědčené mám třeba fazole se špekáčkem (samozřejmě sojovým!), francouzskou pomazánku, instantní polévky, ze sladkostí co člověku chutná nejvíce, veganské čokolády, vafle, obilné tyčinky apod. Většina veganských potravin se dá zakoupit v lépe zásobených prodejnách zdravé výživy, něco semtam i v lepších hypermarketech - ovšem to nemohu posoudit, protože tam téměř nechodím. Pokud by bylo nemožné sehnat potraviny ve vašich místních prodejnách, dá se vybrat z velmi pestrého výběru veganských mlsot i na www.dobrykramek.cz přes internet, který jako jediný český online obchod se profiluje jako e-shop speciálně pro vegetariány a samozřejmě i pro vegany, jako jsou jeho provozovatelé.

Jako malou nápovědu pro letní cestování uvedu to, co bych si na který pobyt vzal sám. Takže:

– Odpolední výlet: nezbytná je plechovka bio coly, mramorová izraelská halva, nějaké to ovoce, sáček brusinek bio, při delším odpoledni i sendviče s pomazánkou a okurkou, nejlépe s lahvičkou oliv :-)

– Celodenní výlet: to samé, plus oříšky kešu, oříšky para, dýňová semínka, bezlepková sušenka celi hope (pozor, jen oříšková!), vanilkový dezert provamel

– Víkendový pobyt: to samé ale dvakrát, plus dva nápoje v tetrapaku, instantní polévka ekoprodukt, nudlová polévka mamee, bezmasý guláš a k tomu ještě salep - libanonský nápoj ve stylu pudinku, se sojovým mlékem, ten miluju!

– Týdenní pobyt u moře: stačí to, co u víkendového pobytu, při sluníčku stejně nebudete chtít tolik jíst, zbytek doplníte melouny, broskvemi či jiným sezónním ovocem

– Týdenní pobyt v horách: tak - a nastupují „paštikáři“. Základem je vybavení jako na víkendový pobyt, ale dvakrát, plus hromada polévek, konzerv bezmasých gulášů a fazolí se špekáčkem, nějaké ty bujóny a chléb. A také nějaké čokolády a halvy, kvůli energii a posílení.

Samozřejmě to uvádím trochu s nadsázkou, nemějte mi za zlé, pokud budete takovéto doporučení brát smrtelně vážně a budete mít hlad :-). Záleží také na oblasti, kam se vyráží, na způsobu dopravy a cestování, protože do báglu se nevejde rozhodně tolik, jako když je možné vzít s sebou větší množství potravin pohodlně autem. Veganských potravin je na trhu relativně velké množství, ovšem jejich dostupnost je spíše horší a to jak u nás, tak v cizině. Vyplatí se však být vždy opatrný a dobře se zásobit, protože při špatné rozvaze budete mít na výběr: porušit veganství a dát si smažený sýr, nebo si udělat čaj z lístečků a dát si půst? Já osobně to první nikdy dělat nehodlám a zřejmě právě proto jsme si pořídili nové auto s velkým kufrem... :-)

Rosťa Siksta
vegan 10 let, provozovatel sítě prodejen Dobrý krámek www.dobrykramek.cz

[Akt. známka: 0,08 / Počet hlasů: 13] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 23. 05. 2007 | 25288 přečtení | Počet komentářů: 5465 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS