V&V č.3 - Knihy, které byste neměli přehlédnout

Časopis Vegetarián-Vegan
Jejich jest království
Děti a jejich milí přátelé

Jejich jest království

je kniha, jakých u nás vychází velmi málo. Podmínky hospodářských zvířat nejsou častým tématem v médiích ani lákadlem nakladatelů. Bohužel. Protože i u nás se krutá realita velkochovů bezprostředně dotýká milionů zvířat odsouzených k smrti pro naše jídlo, oblečení a další produkty denního života.
Vlastně to jsou hned knihy tři v jedné. Obsahuje totiž části knih tří autorů Matthew Scullyho - Dominion, Bez jediné slzy Marka Bernsteina a od Jeffrey Massona Vepř, který zpíval na měsíc. Tři díla amerických autorů, která v několika uplynulých letech přiměla statisíce lidí více přemýšlet o chování ke zvířatům. Autoři mnoho let upozorňují na osud hospodářských zvířat a patří mezi přední odborníky, Matthew Scully pracoval i v Bílém domě, Mark Bernstein je profesorem filosofie a Jeffrey Massona znáte možná i z knih, které vyšly u nás (Když sloni pláčou, Psi v lásce nikdy nelžou apod.) Tento mimořádný vydavatelský počin nakladatelství Práh je třeba ocenit. Samotné by zde knihy asi nevyšly, ale spojit nejzásadnější části do jednoho svazku byl skvělý nápad. A kdo to celé inicioval? Opět nikdo jiný než Dr. Jan Čejka. Pan Čejka žije již mnoho desetiletí ve Spojených státech a věnuje se ochraně zvířat (je m.j. členem Humane Society of the United States) a podpořil vydání této knihy. Podpořil také české vydání dalších zásadních knih o ochraně zvířat které jistě nechybí ve vaší knihovně - Osvobození zvířat od Petera Singera a Věčná Treblinka Charlese Pattersona.
Matthew Scully v první části knihy odhaluje moderní velkochovy jako nejen ničící životy a zdraví zvířat, ale i jako deformující a ničící vlastní zaměstnance. Ti jsou zde stejně jako zvířata snadno nahraditelným kusem sloužícím jen k maximalizaci zisku. Ukazuje i dopady velkochovů na životní prostředí a tradiční farmáře. Z bezcitnosti, s jakou se zachází se zvířaty skutečně mrazí. Kapitoly z knihy Bez jediné slzy od Marka Bernsteina popisují osudy prasat, krav a slepic v chovech a na jatkách. Jeffrey Moussaieff Massonovi byl vyčleněn závěr knihy, což byl další dobrý nápad vydavatele. Masson v knize Vepř, který zpíval na měsíc podává krásný obraz chování prasat v přirozeném prostředí i v záchranných útulcích. Málokde si přečtete o prasatech jak jsou hravá, inteligentní, udržují sociální vazby apod. Rozhodně to stojí za přečtení. Masson také v závěru předkládá rady jak pomoci změnit podmínky zvířat: přestat být článkem v řetězu velkochovů a jatek, stát se vegetariánem a veganem. Kniha Jejich jest království otvírá oči a je majákem v moři lhostejnosti. Přečtěte si ji, věnujte ji přátelům, dejte o ni vědět známým, i tak můžete trochu pomoci měnit smutné osudy zvířat. Následky jejich utrpení mají totiž každý den na talířích. A to není nutné.

Jejich jest království, Matthew Scully, Mark H. Bernstein, Jeffrey M. Masson, Jan Čejka, nakladatelství Práh, 2005. 149,-Kč.

+ tři výborné knihy v jedné a za dobrou cenu - pokud jíte maso, možná vám přestane chutnat


Děti a jejich milí přátelé

Na Vegetariánském dni České vegetariánské společnosti byla představena kniha Děti a jejich milí přátelé. Tato knížka pro děti vyšla poprvé již v roce 1927 a napsal ji významný prvorepublikový vegetarián MUDr. Ctibor Bezděk. Nyní po téměř 80 letech vychází v nové úpravě znovu.
Doktor Bezděk prožil velmi zajímavý a užitečný život, mimo jiné pracoval jako lodní lékař, psal o těchto plavbách cestopisy, za první světové války byl jako lékař odvelen na vojenskou lazaretní loď (jako pacifista ale odmítal chodit v uniformě), za první republiky vytvořil první poradny pro odvykaní alkoholismu, založil i Československou vegetariánskou společnost, na kterou nyní navazujeme.
Možná znáte jeho knihu Etikoterapie o příčinách vzniku nemocí. Kniha Děti a jejich milí přátelé vede děti k lásce ke zvířatům a ukazuje jim, že zvíře není věc, hračka nebo jídlo, ale že to je vnímající tvor schopný cítit bolest i radost jako my. Kniha sestává ze čtyř povídek odehrávajících se o prázdninách na venkově. V každé z nich se čtenáři spolu s dětmi v knize nenásilnou formou dozvídají o přírodě a zvířatech a o tom jak se k nim chovat. Naučí se, že koně nemusejí končit na jatkách, že zvířata není nutné zabíjet ani jíst a jak se k nim máme chovat. Děti tak samy přicházejí na nespravedlnosti vůči zvířatům. Tato milá knížka jistě udělá radost malým i velkým milovníkům zvířat. Obrázky namalovala členka České vegetariánské společnosti, dlouholetá vegetariánka Kateřina Machytková. Právě její ilustrace, kterých je v knížce přes čtyřicet, dělají z knihy bez nadsázky jednu z graficky nejkrásnějších knížek pro děti vydaných v posledních letech.

Ctibor Bezděk, Děti a jejich milí přátelé, vydalo nakl. EarthSave, Praha 2005, 150,- Kč. Ilustrovala Kateřina Machytková.

+ dětská kniha s krásnými obrázky
- vzhledem k počtu stran se může zdát poněkud drahá

[Akt. známka: 0,08 / Počet hlasů: 13] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 08. 01. 2007 | 18286 přečtení | Počet komentářů: 4438 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Reklama

VEG 1 - tablety s B12 - perfektní pro vegany a vegetariány!
Nesmyslné antikampaně
Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - zneužití případu úmrtí dětěte ke kritice veganství

I děti mohou být vegany - výhrady k reportáži ČT

Vegetariánství škodí dětem? - shrnutí kausy hrůzostrašných článků v českém tisku
Naši sponzoři
Doporučujeme !
Internetová verze filmu "Vykořisťování Země" s českými titulky - jak konzumace masa škodí planetě Zemi, komentář čte sir Paul McCartney.
Nepřehlédněte
Nabízíme

Důvody proč
být vegetariány
Pravda o mase

filmy americké organizace PeTA s českými titulky na CD-ROM
Reklama
Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!

Tento web je vytvořen v phpRS